Co to jest page speed i jak zwiększyć szybkość ładowania się naszej strony?

Czas czytania:
Autor: webiso

Znasz to uczucie, gdy strona ładuje się w żółwim tempie? Nic tak nie obniża komfortu korzystania z danej witryny internetowej jak konieczność czekania przez długi czas na wgranie się wszystkich treści i grafik. Kiepski page speed (ang. prędkość strony) nie tylko jednak obniża komfort użytkowników z przeglądania naszej witryny (UX), ale wpływa także niekorzystnie na naszą pozycję w rankingu Google.

Jak możemy zmierzyć page speed naszej witryny?

W Internecie istnieje wiele narzędzi do pomiaru prędkości strony – warto wspomnieć tu m.in. o Page Speed Insights. Wynik podawany jest w 100-punktowej skali – im większa liczba punktów, tym prędkość i wydajność naszej witryny jest większa. Page speed możemy zmierzyć osobno dla urządzenia mobilnego i desktopowego. Co ważne, Page Speed Insights nie tylko zwraca nam wynik liczbowy, ale też podpowiada, co możemy poprawić na stronie, aby go podnieść.

Jak poprawić page speed?

Co zatem najczęściej wskazywane jest jako elementy, które można poprawić, aby zwiększyć wydajność naszej strony?

  • Przyspieszenie pracy serwera – aby strona ładowała się sprawnie, należy przede wszystkim zadbać o to, by serwer dopasowany był do jej rozmiaru i funkcjonalności, które oferuje. Jeśli nasza witryna wolno się ładuje, upewnijmy się, że serwer, z którego korzystamy, odpowiada potrzebom naszej strony.
  • Optymalizacja kodu CSS i JavaScript – w zakres działań związanych z optymalizacją kodu wchodzi szereg rozmaitych czynności, takich jak m.in. zmiana nazw zmiennych na krótsze, usunięcie nieużywanych stylów, zbędnych pustych linii czy też pozbycie się zbędnych, niewykorzystywanych przez witrynę skryptów.
  • Zadbanie o małą liczbę zapytań i niewielki rozmiar plików – osiągniemy to, odpowiednio kompresując i optymalizując pliki potrzebne do ładowania się witryny. Wpływ na ten parametr ma także ograniczenie liczby fontów wykorzystywanych na stronie czy też zmniejszenie liczby skryptów pobieranych z zewnętrznych źródeł.

Poprawienie wyniku naszej strony w teście page speed to nie tylko kwestia dobrze wyglądających liczb – to także większa satysfakcja użytkowników Internetu, którzy, zachęceni błyskawicznym ładowaniem się contentu na naszej stronie, będą ją w przyszłości chętniej odwiedzać – co znajdzie odzwierciedlenie w jej wyższej pozycji w rankingu Google.

Chyba nie musimy już nikogo przekonywać o korzyściach płynących ze zwiększenia page speed swojej strony – a Ty jak dbasz o to, by Twoja witryna szybciej się ładowała?

Brzmi ciekawie? Umów się na 30 minutową bezpłatną konsultację, wspólnie sprawdzimy czy to ma sens w Twojej firmie.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Webiso Domiński, Maziarz Sp. J. z siedzibą w Krakowie, ul. Tatarska 5, NIP: 677-234-88-58. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na Pani/Pana pytania i wnioski zawarte w formularzu kontaktowym. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne, aby otrzymywać odpowiedzi od Administratora. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, co oznacza, że przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów Administratora. Prawnie uzasadnionym interesem Administratora jest komunikacja z użytkownikami strony internetowej. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Pani/Panu odpowiedzi na pytania i wnioski. Pani/Pana dane osobowe mogą być też przetwarzane po tym czasie, do upływu terminów przedawnienia ewentualnych roszczeń. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Ma Pani/Pan również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie przez Administratora Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Bezpłatna konsultacja

Wspólnie sprawdzimy czy nasze rozwiązania mają sens w Twojej firmie.

    Ogólne rozporządzenie o ochronie danych ?