Co to jest page speed i jak zwiększyć szybkość ładowania się naszej strony?

Cze 9, 2021 Autor: webiso

Znasz to uczucie, gdy strona ładuje się w żółwim tempie? Nic tak nie obniża komfortu korzystania z danej witryny internetowej jak konieczność czekania przez długi czas na wgranie się wszystkich treści i grafik. Kiepski page speed (ang. prędkość strony) nie tylko jednak obniża komfort użytkowników z przeglądania naszej witryny (UX), ale wpływa także niekorzystnie na naszą pozycję w rankingu Google.

Jak możemy zmierzyć page speed naszej witryny?

W Internecie istnieje wiele narzędzi do pomiaru prędkości strony – warto wspomnieć tu m.in. o Page Speed Insights. Wynik podawany jest w 100-punktowej skali – im większa liczba punktów, tym prędkość i wydajność naszej witryny jest większa. Page speed możemy zmierzyć osobno dla urządzenia mobilnego i desktopowego. Co ważne, Page Speed Insights nie tylko zwraca nam wynik liczbowy, ale też podpowiada, co możemy poprawić na stronie, aby go podnieść.

Jak poprawić page speed?

Co zatem najczęściej wskazywane jest jako elementy, które można poprawić, aby zwiększyć wydajność naszej strony?

  • Przyspieszenie pracy serwera – aby strona ładowała się sprawnie, należy przede wszystkim zadbać o to, by serwer dopasowany był do jej rozmiaru i funkcjonalności, które oferuje. Jeśli nasza witryna wolno się ładuje, upewnijmy się, że serwer, z którego korzystamy, odpowiada potrzebom naszej strony.
  • Optymalizacja kodu CSS i JavaScript – w zakres działań związanych z optymalizacją kodu wchodzi szereg rozmaitych czynności, takich jak m.in. zmiana nazw zmiennych na krótsze, usunięcie nieużywanych stylów, zbędnych pustych linii czy też pozbycie się zbędnych, niewykorzystywanych przez witrynę skryptów.
  • Zadbanie o małą liczbę zapytań i niewielki rozmiar plików – osiągniemy to, odpowiednio kompresując i optymalizując pliki potrzebne do ładowania się witryny. Wpływ na ten parametr ma także ograniczenie liczby fontów wykorzystywanych na stronie czy też zmniejszenie liczby skryptów pobieranych z zewnętrznych źródeł.

Poprawienie wyniku naszej strony w teście page speed to nie tylko kwestia dobrze wyglądających liczb – to także większa satysfakcja użytkowników Internetu, którzy, zachęceni błyskawicznym ładowaniem się contentu na naszej stronie, będą ją w przyszłości chętniej odwiedzać – co znajdzie odzwierciedlenie w jej wyższej pozycji w rankingu Google.

Chyba nie musimy już nikogo przekonywać o korzyściach płynących ze zwiększenia page speed swojej strony – a Ty jak dbasz o to, by Twoja witryna szybciej się ładowała?