5 kroków do wdrożenia strony internetowej

Wrz 15, 2021 Autor: webiso

Stworzenie poprawnie funkcjonującej, atrakcyjnej i skutecznej strony internetowej to wieloetapowy proces, w którym mają miejsce tak zróżnicowane czynności jak zbieranie wymagań, projektowanie layoutu, implementacja, testowanie, prezentowanie projektu przed klientem czy wreszcie utrzymanie i konserwacja strony. Oczywiście, kolejność poszczególnych działań czy ogólna metodyka mogą się w różnych firmach zajmujących się tworzeniem stron różnić w zależności od przyjętego systemu pracy – zazwyczaj jednak można przyjąć, że podstawowe etapy tworzenia stron www wyglądają podobnie.

Jak zatem wygląda tworzenie strony internetowej od zera?

Etapy tworzenia strony internetowej

1. Specyfikacja 

Mimo że jest to etap, w którym jeszcze nie dochodzi do właściwego kodowania strony, jest on w zasadzie kluczowy dla całego procesu. To tutaj powstają bowiem wszystkie wstępne założenia witryny – jej cel, struktura, zawartość, ustalenia co do podstawowych funkcjonalności oraz layoutu. Niezwykle ważne jest tutaj wsłuchanie się w to, co do powiedzenia ma klient – ma on zazwyczaj wstępne wyobrażenia co do swojej strony, nawet jeśli nie wie, jakie narzędzia zostaną użyte do jej implementacji. Zaproponowanie wizji, która będzie odpowiadała jego oczekiwaniom i potrzebom, pozwoli uchronić się przed często kosztownymi i czasochłonnymi poprawkami na dalszych etapach procesu.

2. Koncepcja designu 

Gdy ustalane zostaną wstępne założenia strony, można przystąpić do wykonania jej projektu graficznego. To tutaj zaproponowane zostają przez web designera kolorystyka, fonty, poszczególne elementy i ich wzajemne rozmieszczenie. Następnie projekt zostaje zazwyczaj przedstawiony klientowi, który zgłasza swoje uwagi. Efektem końcowym tego etapu jest akceptacja przez klienta projektu strony internetowej, tak by można było przystąpić do jej wdrożenia.

3. Wdrożenie

Po akceptacji layoutu zespół developerski może przystąpić do implementacji. Użyte zostają tu technologie zdefiniowane na etapie specyfikacji, choć oczywiście bywa, że programiści bieżąco modyfikują stack technologiczny w zależności od napotkanych po drodze problemów. Etap ten kończy się dostarczeniem przez developerów gotowej, w pełni funkcjonalnej strony. To także czas na pracę testerów, którzy sprawdzają, czy strona działa dobrze w przypadku różnych scenariuszy jej używania.

4. Prezentacja i poprawki klienta 

Gotowa strona zostaje następnie przedstawiona klientowi. Zaprezentowane zostają mu wszystkie jej funkcjonalności, sposób poruszania się po niej itd. Ma on możliwość zgłaszania poprawek, które zostają następnie zaimplementowane.

5. Odbiór i utrzymanie strony

W ostatnim etapie gotowa strona zostaje dostarczana klientowi oraz umieszczona na serwerze. To jednak nie oznacza, że prace nad nią zostały skończone – nawet już funkcjonująca strona wymaga bowiem wykonywania potrzebnych aktualizacji, poprawiania znajdowanych na bieżąco błędów itp. Utrzymanie strony może także oznaczać, że będziemy dbali o jej pojawianie się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce, co sprawi, że będzie ona łatwo znajdowalna przez kolejne osoby.