Co składa się na koszt strony internetowej?

Czas czytania:
Autor: webiso

Kiedy przeglądamy Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, „ile kosztuje strona www”, możemy zauważyć, że ceny za tworzenie stron internetowych oferowane przez różne agencje mogą się od siebie znacząco różnić. Z czego wynika ta rozbieżność?

Za co płacimy, kupując stronę internetową?

Na całościowy koszt strony internetowej składa się szereg rozmaitych elementów – oszacowanie kosztu każdego z nich pozwala nam na poznanie kwoty, jaką będziemy musieli wydać na naszą stronę www.

System zarządzania treścią

W przypadku prostych stron internetowych, niewymagających edycji, często pisze się strony w „czystym” kodzie. Jeśli jednak nasza strona ma mieć edytowalną treść, do której powinny mieć dostęp osoby nieposiadające umiejętności z zakresu programowania, warto postawić na system zarządzania treścią (CMS) – ogólnodostępne, takie jak jak Wordpress czy Drupal, lub też personalizowane, będące autorskim rozwiązaniem danej agencji.

Wielkość strony

Strony mogą mieć rozmaitą wielkość i stopień rozbudowania – począwszy od stron typu one page po skomplikowane strony z wielopoziomowymi rzędami podstron. Oczywiście przekłada się to także na cenę.

Rodzaj strony

W zależności od specyfiki naszej działalności i od celu biznesowego (sprzedaż, budowanie grona odbiorców, prezentacja oferty, zdobywanie leadów) możemy zdecydować się na różne rodzaje stron – m.in. strona-wizytówka, landing page, platforma e-learningowa, strona z prezentacją oferty itd.

Makieta i projekt graficzny

Dobra i funkcjonalna strona zaczyna się od dobrego projektu. Dlatego zanim deweloper przystąpi do pracy, konieczne jest przygotowanie makiety uwzględniającej dokładny wygląd poszczególnych elementów budujących naszą stronę oraz ich kolejność; należy oczywiście uwzględnić także widoki mobilne. W proces przygotowania makiety często także włączają się osoby odpowiedzialne za satysfakcję użytkownika, takie jak UX designer.

Treści

Od nas zależy, czy zdecydujemy się samodzielnie tworzyć treści na stronę, czy też powierzymy to zadanie profesjonalnemu copywritrerowi. Pamiętajmy, że teksty znajdujące się na stronie to nasza wizytówka – warto więc zadbać o to, by były wartościowe informacyjnie, napisane jak najprostszym językiem oraz poprawne ortograficznie i interpunkcyjnie. Często nad tym, by treści na naszej stronie były zrozumiałe i pomocne – głównie teksty informacyjne, napisy na przyciskach itd. – czuwają UX writerzy (o UX writingu pisaliśmy tutaj). Wartościowe treści to jednak nie tylko teksty – to także dobrze dobrane, atrakcyjne grafiki oraz przyciągające uwagę filmy.

Dodatkowe funkcjonalności

W zależności od celu biznesowego osób zlecających stronę potrzebne mogą być dodatkowe funkcjonalności – na przykład chatboty czy rozbudowane formularze kontaktowe. Szczególnym przypadkiem bardzo rozbudowanej funkcjonalności, będącej już w zasadzie nowym rodzajem strony, jest sklep internetowy – wymaga on obsługiwania modułu płatności, koszyka itd.

chatbot

Przykład dodatkowej funkcjonalności na stronie – modułu z chatbotem.

Pozycjonowanie i analityka

Jeśli zależy nam, aby strona osiągała wysokie wyniki w rankingu Google, nie obejdzie się także bez usług związanych z pozycjonowaniem. Do tego, aby świadomie dostosowywać stronę do potrzeb odbiorców, niezbędne będą także działania związane z analityką internetową – na przykład zaimplementowanie Google Analitics.

Koszty utrzymania strony

Samo wykonanie strony to nie wszystko – aby poprawnie funkcjonowała, należy nadać jej także nazwę, czyli wykupić domenę, oraz zapewnić jej hosting, czyli umieścić na odpowiednim serwerze. Zazwyczaj obie te usługi opłaca się w abonamencie rocznym. Koszt utrzymania domeny to około 100 zł rocznie, ceny hostingu są zaś bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, jaki serwer najlepiej spełni wymagania naszej strony.

Dostosowanie do standardów funkcjonalności i bezpieczeństwa

To, że publikujemy coś w Internecie, nie oznacza, że jesteśmy zwolnieni z przestrzegania określonych wymogów z zakresu bezpieczeństwa i funkcjonalności. Dlatego warto na przykład zadbać o certyfikat SSL zapewniający bezpieczny przepływ danych; upewnijmy się także, że strona posiada komunikat o plikach cookies oraz informację RODO. Nasza witryna powinna także wypełniać wymogi dostępności dla osób niepełnosprawnych, regulowane przez WCAG (Web Content Accessibility Guidelines).

ILE KOSZTUJE STRONA INTERNETOWA?

Wziąwszy pod uwagę powyższe czynniki, trudno powiedzieć jednoznacznie, ile zapłacimy za stronę internetową. Jak widać, zależy to od wielu wzajemnie ze sobą powiązanych czynników – każdorazowo jej koszt oszacowywany jest indywidualnie.

Koszty najprostszych stron internetowych rozpoczynają się już od kilkuset złotych – na drugim biegunie znajdują się strony wyposażone w rozbudowane, spersonalizowane funkcjonalności – te mogą kosztować nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Strony średniej wielkości sytuują się „pomiędzy” – kosztują zazwyczaj od około 2 tysięcy do 10 tysięcy złotych.

Brzmi ciekawie? Umów się na 30 minutową bezpłatną konsultację, wspólnie sprawdzimy czy to ma sens w Twojej firmie.

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Webiso Domiński, Maziarz Sp. J. z siedzibą w Krakowie, ul. Tatarska 5, NIP: 677-234-88-58. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielania odpowiedzi na Pani/Pana pytania i wnioski zawarte w formularzu kontaktowym. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne, aby otrzymywać odpowiedzi od Administratora. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, co oznacza, że przetwarzanie danych osobowych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów Administratora. Prawnie uzasadnionym interesem Administratora jest komunikacja z użytkownikami strony internetowej. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do udzielenia Pani/Panu odpowiedzi na pytania i wnioski. Pani/Pana dane osobowe mogą być też przetwarzane po tym czasie, do upływu terminów przedawnienia ewentualnych roszczeń. Ma Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Ma Pani/Pan również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Pani/Pana danych osobowych. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uzna Pani/Pan, że przetwarzanie przez Administratora Pani/Pana danych osobowych narusza przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych. Pani/Pana dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Bezpłatna konsultacja

Wspólnie sprawdzimy czy nasze rozwiązania mają sens w Twojej firmie.

    Ogólne rozporządzenie o ochronie danych ?