Jak skutecznie zabezpieczyć swoją stronę internetową przed wirusami? Sprawdź!

Jak skutecznie zabezpieczyć swoją stronę internetową przed wirusami? Sprawdź!
Data dodania: 14.08.2023
Czas czytania:
Autor: webiso

Strona z wieloma nic niemówiącymi linkami, pojawiające się na niej dziwne treści lub reklamy, komunikaty, że witryna została zainfekowana złośliwym oprogramowaniem – kto z nas nie natknął się przynajmniej raz w życiu na podobny widok?

strona-zagrozenie-screen

Screen komunikatu z zainfekowanej złośliwym oprogramowaniem witryny.

Konieczność stosowania systemów zabezpieczających naszą stronę jest niezaprzeczalna chyba dla każdego. Witryny internetowe codziennie są narażone na działanie złośliwego oprogramowania, które może doprowadzić do kradzieży znajdujących się na niej danych, spowolnienia jej działania czy nawet do stałego jej zablokowania.

Czy moja witryna jest narażona na zainfekowanie?

Niestety – każda strona internetowa może paść ofiarą ataku złośliwego oprogramowania.

Szczególnie nasza witryna jest na to podatna, gdy korzysta z technologii opartych na ogólnodostępnym kodzie (tzw. open source). Hakerzy mogą wówczas łatwo zidentyfikować luki w oprogramowaniu i je wykorzystać. Przykładem może być WordPress – wirusy mogą być wstrzykiwane na przykład poprzez szeroko dostępne i chętnie wykorzystywane przez społeczność korzystającą z tego CMS-a wtyczki czy motywy.

Na szczęście masz dowolność w zakresie tego, jakich narzędzi i technologii użyjesz na swojej stronie. Możesz zdecydować się na wybór najpopularniejszego na rynku, ale też podatnego na wirusy WordPressa; możesz także wybrać technologię mniej znaną, ale lepiej zabezpieczoną czy wykorzystującą w mniejszym stopniu otwarty dla społeczności kod.

Nasze doświadczenie doskonale pokazuje tę różnicę – gdy usuwaliśmy wirusy ze stron działających na WordPressie, 73% z nich w krótkim czasie ponownie zostawało zainfekowanych. Sytuację zmieniło dopiero przeniesienie części z nich na Smartwww – współczynnik ten zmalał wówczas do 0%.

Jak zabezpieczyć swoją witrynę przed wirusem?

Niewątpliwie na bezpieczeństwo naszej witryny ma wpływ rodzaj serwera, z jakiego korzystamy. Jeśli jest to hosting dostarczany przez stabilną, renomowaną firmę, chroniony regularnie aktualizowanym programem antywirusowym oraz oferujący backup znajdujących się na nim treści, nie mamy się czym martwić – w razie jakichkolwiek ataków cybernetycznych naszej witrynie nic nie grozi.

Co dokładnie wpływa na to, czy hosting, z którego korzystamy, można uznać za bezpieczny?

  1. Bezpieczeństwo serwera – dobre hostingi zapewniają odpowiednie zabezpieczenia na poziomie serwera, w tym zapory ogniowe, ochronę przed atakami DDoS i monitorowanie aktywności sieciowej.
  2. Aktualizacja oprogramowania – mowa tutaj o regularnym update’owaniu technologii serwerowych, takich jak np. PHP, MySQL, do najnowszych stabilnych wersji. Aktualizacje te pomagają zabezpieczyć oprogramowanie przed lukami, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców.
  3. Skaner online – skanowanie antywirusowe na poziomie serwera, które może pomóc w wykrywaniu złośliwego oprogramowania na stronie i w jej zasobach.
  4. Certyfikaty SSL – wiele firm hostingowych oferuje bezpłatne lub płatne certyfikaty SSL, które są istotne dla bezpiecznej komunikacji między użytkownikami a serwerem. SSL pomaga w szyfrowaniu danych przesyłanych między przeglądarką użytkownika a serwerem.
  5. Zapora sieciowa – niektóre hostingi mogą oferować dodatkową ochronę w postaci firewalla sieciowego, który pomaga blokować niebezpieczne połączenia i ataki na poziomie sieci.
  6. Monitorowanie – działanie polegające na śledzeniu aktywności na serwerze i wykrywaniu nieprawidłowych lub podejrzanych działań, co pozwala szybko reagować na ewentualne zagrożenia.


Jak widać, mechanizmy zabezpieczające serwery są liczne i nawzajem się uzupełniają, zapewniając hostowanym witrynom kompleksową ochronę przed wirusami i atakami złośliwego oprogramowania. W trosce o bezpieczeństwo naszej strony warto więc nie oszczędzać na hostingu i wybrać taki, który ma dobrą reputację pod względem bezpieczeństwa i ochrony.

Jak sprawdzić, czy moja strona została zainfekowana?

Często na pierwszy rzut oka nasza witryna internetowa działa normalnie, jedynie drobne sygnały – dziwne linki, nieznajome pop-upy, błędne przekierowania – sugerują nam, że coś jest nie tak. Jak sami w prosty sposób możemy się przekonać, czy strona nie została zainfekowana przez wirusa?

Najłatwiej to sprawdzić poprzez wpisanie w wyszukiwarkę frazy „site:” + nazwa domeny, np. site:webiso.pl. Pozwoli nam to prześledzić wszystkie zaindeksowane linki witryny i wykryć, czy coś nie jest z nimi nie tak. Co Cię powinno zaniepokoić? Linki zakończone na przykład na dziwne ciągi cyfrowo-literowe czy też w żaden sposób niepowiązane z Twoją witryną. Może to być sygnał, że Twoją stronę zaatakował wirus.

Jak trwale zadbać o ochronę strony przed wirusami?

Chcesz mieć bezpieczną w użytkowaniu, odporną na ataki hakerów i złośliwe oprogramowanie witrynę? Zadbaj o wyposażenie jej w dobrej jakości systemy zabezpieczające i nieustannie czuwaj nad ich aktualizowaniem. Pamiętaj także o zapewnieniu jej sprawdzonego, posiadającego dobre opinie pod kątem bezpieczeństwa hostingu.

W przypadku cyber security bardziej niż w innych gałęziach IT niezbędne jest także ciągłe trzymanie ręki na pulsie – nieustannie bowiem pojawiają się nowe rozwiązania i technologie, które często błyskawicznie stają się standardem w kwestii bezpieczeństwa witryn. Jeśli chcesz, by Twoja strona zawsze była chroniona w najlepszy możliwy sposób, powinieneś poświęcić kwestii jej zabezpieczenia należytą uwagę – lub upewnić się, że firma, która obsługuję Twoją stronę, robi to za Ciebie.

Jeśli podejrzewasz, że Twoja strona nie jest odpowiednio zabezpieczona, chcesz zaktualizować znajdujące się na niej systemy ochronne lub też po prostu sprawdzić, jak wygląda kwestia jej ochrony, konieczne będzie zalogowanie się do panelu serwerowego oraz na zaplecze strony.

Problemem w takiej sytuacji może okazać się brak dostępu do strony lub utrata kontaktu z osobą lub firmą, która odpowiadała za jej wdrożenie (więcej pisaliśmy o tym tutaj). Powinieneś wówczas spróbować skontaktować się z wykonawcą w celu otrzymania dostępu do witryny. Gdy okaże się to niemożliwe, a Twoja strona została już zainfekowana, w skrajnych przypadkach konieczne może okazać się stworzenie strony od zera – tym razem z wykorzystaniem wszelkich systemów ochronnych oraz stabilnego, bezpiecznego hostingu.

W przypadku ochrony strony internetowej najważniejsza jest stabilność – chcesz mieć przecież pewność, że Twoja strona będzie zabezpieczona raz na zawsze, a nie jedynie przez krótki czas. Stąd najlepiej polegać na rozwiązaniach sprawdzonych i długofalowych. W przypadku wyboru Smartwww gwarantujemy Ci stałe wsparcie antywirusowe w postaci sprawdzonych, regularnie aktualizowanych zabezpieczeń Twojej strony.

Brzmi ciekawie? Umów się na 30 minutową bezpłatną konsultację, wspólnie sprawdzimy czy to ma sens w Twojej firmie.

Bezpłatna konsultacja

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą i sprawdzimy co możemy dla Ciebie zrobić.

Tel: +48 12 350 25 05Mail: kontakt@webiso.pl